• Dziecko a komputer

Na przestrzeni ostatnich lat w naszych domach zagościł komputer. Jest on nie tylko wykorzystywany przez dorosłych, ale także duża ilość dzieci ma z nim kontakt, podobnie jak z wieloma urządzeniami znajdującymi się wokół nich od najmłodszych lat życia. Ważne jest jednak, aby właściwie korzystały z tego dobrodziejstwa, jaki przyniósł nam postęp naukowo - techniczny. Obcowanie z komputerem ma wiele zalet pod warunkiem że to Wy- drodzy Rodzice sprawujecie nad tym kontrolę.
          Wprowadzając dziecko w świat zabaw wirtualnych pamiętajmy, że są one ogromnie wciągające. Dlatego najlepiej od razu narzucić dziecku, jak i sobie, dyscyplinę, by nie doprowadzić do sytuacji, w której dziecko nie będzie potrafiło się bawić niczym innym. Komputer nie powinien zastępować dziecku zabaw z rówieśnikami, a w szczególności nie może stać się podstawową forma spędzania wolnego czasu.
          Wizja dziecka, które przez pół godziny nie zawraca rodzicom głowy jest kusząca, jednak Wasza pociecha odniesie większe korzyści ze wspólnej zabawy, nawet jeśli to będzie gra komputerowa. Prawidłowy dobór programów komputerowych może ułatwić dziecku zdobywanie wiedzy i kształtowanie takich umiejętności, jak:

• logiczne myślenie,

• kojarzenie faktów,

• wytrwałość,

• cierpliwość,

• spostrzegawczość,

• zręczność,

• sprawność manualną,

• refleks

• oraz podzielność uwagi.

Należy pamiętać jednak o tym, aby ustalić czas przebywania dziecka przed komputerem i konsekwentnie  go pilnować. Może to być około pół godziny dla malucha, a 45 minut dla dziecka 6- letniego. Pod koniec uprzedźcie Państwo dziecko, że czas wkrótce się skończy. Wówczas łatwiej oderwie się od ekranu, jeśli rodzice zaproponują mu jakąś zabawę lub inne ciekawe zajęcie, np. rodzinna wielka budowla, czy wspólne przygotowanie deseru.
          Spędzanie zbyt długiego czasu przed komputerem stwarza wiele zagrożeń zdrowotnych; pogłębianie wad postawy, zmęczenie oczu, huśtawka nastrojów, zaburzenia koncentracji…
          Jeśli będziecie Państwo towarzyszyć dziecku w odkrywaniu możliwości, jakie daje komputer, otworzy się przed Wami niezwykły świat Internetu. Zwiedzaliście w lecie helskie fokarium? Po powrocie do domu nadal możecie do niego zaglądać (fokarium.com). Stare dobranocki możecie na nowo odkryć na stronie muzeumdobranocek.pl. Odwiedźcie strony pankuleczka.pl, franklin.pl, wyspaleona.pl oraz noddy.com. Pomysły na zabawy z dziećmi proponuje również www.miastodzieci.pl oraz www.ciufcia.pl Wystarczy po prostu znaleźć chwilę wolnego czasu, a na pewno uda się Państwu wyszukać wartościowe strony.
          Mam nadzieję, że informacje uzyskane w tym artykule wzbogaciły Państwa wiedzę i również pozwoliły obiektywnie spojrzeć na „cuda techniki”. Poniżej znajda Państwo strony, które warto odwiedzić:

DLA DZIECI:

www.dzieci.best.pl  - gry, programy edukacyjne, bajki
          www.gumis.pl  - nauka i zabawa
          www.smyk.com - sklep z artykułami i zabawkami dla dzieci
          www.dzieci.pl - kolorowe strony dla dzieci
          www.zabawy.pl - zabawy dla dzieci
          www.komiks.pl - serwis komiksowy
          www.misie.com.pl - strona dla dzieci, komiksy, gry i inne
          www.5-10-15.top.pl - popularny magazyn dla dzieci i młodzieży
          www.disney.pl - kolorowanki, puzzle, gry, zabawy, filmy
          www.miastodzieci.pl – artykuły, kolorowanki, gry, konkursy
          www.puchatek.pl  - gry, tapety,kolorowanki z Kubusiem
          www.piccolo.pl  - gry, zabawy online
          www.bajka.pl - bajki dla wszystkich
          www.snorki.pl  - gry, zabawy, bajki, konkursy
          www.elementarz.com.pl  - nauka cyfr i liter, biblioteka
          www.swierszczyk.pl - magazyn dla dzieci

DLA RODZICÓW:

www.mamotoja.pl  - strona miesięcznika dla rodziców „Mamo to ja” – artykuły, porady
          www.urwis.pl - portal dla rodziców
          www.przedszkolak.pl - portal rodziców i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym
          www.logopedia.pl - internetowe centrum logopedyczne
          www.hipcio.pl - poradniki dla rodziców i książki dla dzieci
          www.twoje-dziecko.pl  - miesięcznik "Twoje Dziecko"
          www.2plus2.prv.pl  - matematyka dla dzieci
          www.maluchy.pl  - portal dla rodziców dzieci w wieku 0 - 7 lat
          www.przedszkola.edu.pl  - największa w Polsce baza przedszkoli, nasze przedszkole też tam można zobaczyć !

Na podstawie informacji z internetu

opracowała Ewa Bukowska