• Jak rozwijać mowę?

W ostatnich latach w naszych domach zagościł komputer. Jest on nie tylko wykorzystywany przez dorosłych, ale także duża ilość dzieci ma z nim kontakt, podobnie jak z wieloma urządzeniami znajdującymi się wokół nich od najmłodszych lat życia. Ważne jest jednak, aby właściwie korzystały z tego dobrodziejstwa, jaki przyniósł nam postęp naukowo - techniczny. Obcowanie z komputerem ma wiele zalet pod warunkiem że to Wy- drodzy Rodzice sprawujecie nad tym kontrolę.
          Wprowadzając dziecko w świat zabaw wirtualnych pamiętajmy, że są one ogromnie wciągające. Dlatego najlepiej od razu ustalić reguły obowiązujące, by nie doprowadzić do sytuacji, w której dziecko nie będzie potrafiło się bawić niczym innym.
          Komputer nie powinien zastępować dziecku zabaw z rówieśnikami, a w szczególności nie może stać się podstawową formą spędzania wolnego czasu.
          Wizja dziecka, które przez pół godziny nie zawraca rodzicom głowy jest kusząca, jednak Wasza pociecha odniesie większe korzyści ze wspólnej zabawy, nawet jeśli to będzie gra komputerowa. Prawidłowy dobór programów komputerowych może ułatwić dziecku zdobywanie wiedzy i kształtowanie takich umiejętności, jak: cierpliwość, spostrzegawczość, logiczne myślenie, kojarzenie faktów, wytrwałość, zręczność, sprawność manualną, refleks oraz podzielność uwagi.
          Należy pamiętać jednak o tym, aby ustalić czas przebywania dziecka przed komputerem i konsekwentnie  go pilnować. Może to być około pół godziny dla malucha, a 45 minut dla dziecka 6- letniego. Pod koniec uprzedźcie państwo dziecko, że czas wkrótce się skończy. Wówczas łatwiej oderwie się od ekranu, jeśli rodzice zaproponują mu jakąś zabawę lub inne ciekawe zajęcie, np. spacer, wyjście na przejażdżkę rowerową, rodzinna wielka budowla, czy wspólne przygotowanie deseru.
          Spędzanie zbyt długiego czasu przed komputerem stwarza wiele zagrożeń zdrowotnych; pogłębianie wad postawy, zmęczenie oczu, huśtawka nastrojów, zaburzenia koncentracji…
          Jeśli będziecie Państwo towarzyszyć dziecku w odkrywaniu możliwości, jakie daje komputer, otworzy się przed Wami niezwykły świat Internetu. Zwiedzaliście w lecie ciekawe miejsca ? Po powrocie do domu nadal możecie do nich zaglądać np. (fokarium.com). Stare dobranocki możecie na nowo odkryć na stronie muzeumdobranocek.pl. Odwiedźcie strony pankuleczka.pl, franklin.pl, wyspaleona.pl oraz noddy.com. Pomysły na zabawy z dziećmi proponuje również www.miastodzieci.pl , www.buliba.pl oraz www.ciufcia.pl Wystarczy po prostu znaleźć chwilę wolnego czasu, a na pewno uda się Państwu wyszukać wartościowe strony.
          Mam nadzieję, że informacje uzyskane w tym artykule wzbogaciły państwa wiedzę i również pozwoliły obiektywnie spojrzeć na „cuda techniki”.

Na podstawie informacji z internetu

opracowała Ewa Bukowska