• Telewizja a małe dziecko

        •  

          Dzieci uwielbiają spędzać wolny czas przed telewizorem. Nie można jednak dopuścić do tego, aby siedzenie przed szklanym ekranem zastąpiło im czas zabawy, spacery czy rozmowy z rodzicami.

          TELEWIZJA?  TAK! ALE TYLKO POD KONTROLĄ I Z UMIAREM.

          Programy telewizyjne uczą i rozwijają wyobraźnię, pod warunkiem jednak, że są oglądane przez dziecko z umiarem
          i dostosowane do jego wieku.


          Dziecko, które za długo ogląda telewizję, po pierwsze nie ma towarzystwa rówieśników, bo się z nimi nie bawi. Zamyka się w sobie. Po drugie jest pozbawione ruchu, nie wychodzi np. na podwórko. Potem mogą być z nim kłopoty w przedszkolu lub w szkole, bo aby wyładować nadmiar energii, staje się agresywne i nadpobudliwe.


          Nie traktuj telewizji jak niańki

          Sadzanie dziecka przed telewizorem, aby mieć nieco czasu dla siebie, nie jest dobrym pomysłem. Choć w ten sposób na chwilę poskromisz rozbrykanego malca, w efekcie przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Dziecko biernie ogląda program, co nie rozwija jego wyobraźni.
           Szybko też przyzwyczai się, że telewizja jest jedynym sposobem
          spędzania wolnego czasu.
          Nie będzie potrafiło zorganizować sobie innej, twórczej zabawy.


          Wyznacz czas i programy

          Dwu-, i trzylatek może oglądać telewizję nie dłużej niż 20-30 minut dziennie, czyli tyle ile trwa dobranocka. W tym czasie powinnaś być przy nim i na bieżąco tłumaczyć to, co się dzieje na ekranie. Cztero-, pięciolatek nie powinien spędzać przed odbiornikiem więcej niż godzinę dziennie i również pod twoją kontrolą. Także starszym dzieciom i nastolatkom należy wyznaczyć określone programy warte obejrzenia.

          Listę takich programów ustal razem z dzieckiem
          i potem konsekwentnie tego przestrzegaj.


          Fikcja czy rzeczywistość?

          Dziecko odbiera filmy jako prawdę. Tłumacz mu, więc, że to fikcja. Uchronisz je przed groźnymi zabawami, naśladującymi np. agresywne zachowania postaci z kreskówek.

           

          opracowała:  Ewa Bukowska