• III EDYCJA KONKURSU MEN "MAM6 LAT"

GALA KONKURSU MEN „MAM 6 LAT”

12 marca 2014r

12 marca 2014 r. w sali Sejmiku Dolnośląskiego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość podsumowująca etap wojewódzki III edycji konkursu „Mam 6 lat”. Jego pomysłodawcą i inicjatorem jest Minister Edukacji Narodowej. Celem konkursu jest wyłonienie i wypromowanie najciekawszych działań wspierających adaptację dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej oraz osiągnięć uczniów klas I-III którzy rozpoczęli naukę w szkole w wieku 6- lat. Swoje prace tworzyli na temat „Mam 6-lat, jestem aktywny”.

Pani Joanna Kluzik Rostkowska - Minister Edukacji Narodowej skierowała do uczestników uroczystości list, który został odczytany.

Organizatorem i gospodarzem dolnośląskiej gali we Wrocławiu była Pani Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty, która doceniając zaangażowanie dzieci, rodziców, pracowników przedszkoli i szkół podziękowała i pogratulowała sukcesu. Zwróciła uwagę, że naszym obowiązkiem, w związku z wdrażaniem tak kluczowej reformy, jest zadbanie, aby dzieci trafiły do szkół, w których będą się czuły dobrze, bezpiecznie. Podkreśliła, jak ważny jest dialog z rodzicami dla prawidłowego funkcjonowania szkoły i gotowość rodziców do zmian w swoim życiu jakie spowoduje przejście ich dziecka z przedszkola do szkoły.

W uroczystości uczestniczyła - Pani Ewa Mańkowska – Wicewojewoda Dolnośląska, która podkreślając mądrość i umiejętności dzieci, w swoim wystąpieniu przytoczyła tekst

wiersza 6-latki. Podkreśliła również, że dzieci 6- letnie mogą i chcą rozpocząć edukację w szkole.

Najważniejszymi gośćmi Gali były dzieci, rodzice, dyrektorzy szkół i przedszkoli biorących udział w konkursie, a także przedstawiciele organów prowadzących szkoły, przedstawiciele mediów oraz członkowie Kapituły powołanej przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, która oceniała projekty konkursowe.

Wojewódzką Galę III edycji Konkursu MEN „Mam 6 lat” uświetniły występy dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 68 we Wrocławiu oraz najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu.

Na konkurs wpłynęło kilkanaście projektów rad rodziców i 150 prac uczniów które oceniła Kapituła Konkursu powołana przez Dolnośląskiego Kuratora Oświatyw składzie: przewodnicząca - dr hab. Pani Mirosława Nowak – Dziemianowicz – profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Pani Ewa Wolak Poseł na Sejm RP, Pani Ewa Wolniewicz – Dżelilji, dyrektor TVP Oddział we Wrocławiu, Janusz Jasiński – dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek, Pani Elżbieta Kaleta – dyrektor Przedszkola Publicznego w Grębocicach- laureata II edycji Konkursu etapu wojewódzkiego i ogólnopolskiego, Pani Ewa Misiejuk dyrektor Szkoły Podstawowej nr 99 we Wrocławiu- laureata I edycji Konkursu. Pani Ewa Misiejuk zabrała głos w imieniu Kapituły.

Zwróciła uwagę na to, że wszystkie nagrodzone Rady Rodziców działają przy szkołach, które mocno zaznaczyły swoją obecność w środowisku lokalnym. Kapituła najwyżej oceniła prace Rad Rodziców:

- w kategorii „ Przyjaźnie z Przedszkola do Szkoły”:

– Przedszkole nr 27 w Jeleniej Górze, Przedszkole nr 133 we Wrocławiu i Przedszkole nr 3 z Bolesławca,

- w kategorii „ Sześciolatek w Przyjaznej Szkole”:

- Szkoła Podstawowa nr 1 z Sycowa, Szkoła Podstawowa z Lutomi Dolnej i Szkoła Podstawowa w Mieroszowie.

- w kategorii „ Mam 6 –lat, jestem aktywny”:

- Martynka - uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 z Oleśnicy,

- Jan kolega Martynki - uczeń Szkoły Podstawowej nr 6 z Oleśnicy - Maja uczennica Szkoły Podstawowej z Lutomi Dolnej.

Województwo dolnośląskie w ogólnopolskim finale konkursu w Warszawie reprezentować będzie Rada Rodziców Przedszkola nr 27 w Jeleniej Górze, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 im. III Tysiąclecia w Sycowie i Martynka z Oleśnicy.

Podczas wrocławskiej Gali wszystkie szkoły i przedszkola uczestniczące w konkursie otrzymały pamiątkowe tablice:
          "Przedszkole dobrze przygotowujące do szkoły" i "Szkoła przyjazna dla sześciolatka". Szkoły i przedszkola, które przygotowały najlepsze projekty otrzymały nagrody rzeczowe. W imieniu nagrodzonych głos zabrała Pani Jolanta Trela dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Sycowa, która podkreśliła znaczenie współpracy szkoły i przedszkola na rzecz tworzenia przyjaznej szkoły dla najmłodszych uczniów.
          Członkom Kapituły, Dyrektorom, Nauczycielom i dzieciom z Przedszkola Integracyjnego Nr 68 we Wrocławiu i Szkoły Podstawowej Nr 83 we Wrocławiu, Przedszkola nr 77 we Wrocławiu - które przygotowało do oceny prace uczniów oraz wystawę okolicznościową, dziękujemy za pomoc w organizacji konkursu i uroczystej gali.
          Gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Wszystkim pozostałym uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, Pani Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty prześle osobiste podziękowania.
          Dziękujemy.